Síla přírody
Lidé odjakživa obdivovali přírodu a když nějakému přírodnímu úkazu nerozuměli, vymysleli si božstva a bezmezně věřili svým šamanům, že umí s bohy komunikovat. Šaman nebo kmenový kouzelník si užíval stejné, ne-li větší přízně než náčelník. Šamani léčili, uzdravovali, předvídali budoucnost, náčelníci se s nimi radili, kdy je správný čas vyrazit do boje. Šamani znali sílu přírody, sílu bylin, a i když to z našeho pohledu může vypadat jako čisté šarlatánství, neměli bychom sílu přírody podceňovat. Mnozí i v dnešní době věří v sílu stromů. Nemusíte je objímat, ale pokud si sednete v přírodě pod stoletý strom a jste-li citliví, budete mít respekt k jeho majestátnosti.
Pochopíte, jak je člověk proti přírodě maličký a jakkoliv si myslíme, že jsme důležití, příroda si bez člověka poradí mnohem lépe. Dnes v moderní civilizaci šamany nenajdete, zato máme řadu senzibilů, kteří s přírodou umí komunikovat. Hledáte na zahradě pramen vody, abyste věděli, kde vykopat studnu? Můžete vyzkoušet proutkaře. Je otázkou, nakolik se proutkař vyzná v podzemních vodách a nakolik věří svému proutku, ale je docela pravděpodobné, že tam kde ukáže, na vodu skutečně narazíte. Další skupinkou jsou sběratelé minerálů, kterým přisuzují magické schopnosti.
Ametyst, růženín, rubín nebo sokolí oko, co kámen to jiná barva, struktura a tím i vlastnosti, jak působí na člověka. Nemusíte věřit, že ten či onen kámen, ze kterého budete mít vyrobený náramek, náušnice, nebo jen kamínek zasazený do prstenu, vám donese štěstí, ale pravdou je, že tyto šperky právě pro barevnost kamínky vypadají luxusně a mohou se stát krásným doplňkem. A protože to není typický šperk, často jej vyhledávají muži, protože kámen jako šperk vypadá mužně. Kameny určitě v sobě nějakou sílu ukrývají, zažily více, než člověk stihne za svůj život a je jen na nás zdali tomu chceme věřit nebo ne.