Nebezpečný plyn- skrytý zabiják
Každoročně se začátkem topné sezony řeší lékaři pacienty, kteří se přiotráví nebo otráví zplodinami z karmy nebo plynového kotle. Oxid uhelnatý, který vzniká při špatném hoření nebo při netěsnosti komínu, může snadno zamořit naše obydlí a nebezpečně přiotrávit obyvatele. Každý uživatel plynového spotřebiče by měl každoročně dbát na revizní prohlídky od odborné firmy, která má certifikaci na opravy a kontroly těchto spotřebičů. Pár stovek, věnovaných každoročně na tyto kontroly se opravdu vyplatí. Máme jistotu, že náš spotřebič není nebezpečný a je způsobilý provozu.
První pomoc při otravě
Nalezneme-li člověka v bezvědomí v místnosti, kde je možnost otravy kysličníkem uhelnatým, musíme
1/ ihned otevřít okno dokořán, aby se vzduch v prostoru obnovil a nebezpečné zplodiny aby se vyvětraly
2/ snažíme se oživit otráveného, zajistíme jeho životní funkce / zapadající jazyk, umělé dýchání, srdeční masáž/
3/ pokud máme u sebe někoho, kdo může zajistit zavolání záchranné služby, ihned to učiníme. Pokud jsme na místě sami, musíme toto zvládnout mezi oživováním
4/ Pokud jde o stav, kdy člověk nedýchá, neběží srdce, posloucháme pokyny přes telefon od záchranné služby, která ihned vysílá vůz s lékařem, mezitím ale dokáže poradit, jak dál zacházet s otráveným
5/ Vždy zabezpečit i vypnutí spotřebiče co nejdříve
6/ Pokud otrávený není v bezvědomí, vždy je nutné zajistit jeho převoz k lékaři, protože hladina plynu v jeho krvi může bezvědomí způsobit za několik málo chvil. V tom je tento plyn velmi záludný. Obsadí v našich červených krvinkách krevní barvivo a kyslík už nemá, kam se navázat. Dojde k tzv. vnitřnímu dušení.
Léčba těchto postižených spočívá v léčbě v hyperbarické komoře, kde vyšším tlakem lze oxid z těla vypudit a tělo opět pracuje bez problému. Bez lékařské péče to ale zvládnout nelze.